Skip Navigation

District - 2011 Fenland Election Results

Here's where you can find the 2011 Election results for the Fenland District.

Fenland Gateway Sign

District Election Results

Bassenhally Ward
Candidate NamePolitical Party Votes
Mayor, KenConservative392
Wilkes, TraceyLiberal Democrat104

The Elected Councillor for the Bassenhally Ward is Ken Mayor

Benwick, Coates and
Eastrea Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Alexander, ShaneGreen194
Butcher, RalphConservative880
Hervey, Aidan RomainLabour248
Miscandlon, AlexConservative530
Wicks, BobIndependent414

The Elected Councillors for the Benwick, Coates and Eastrea Ward are

Ralph Butcher and Alex Miscandlon


Birch Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Colbert, Christine JoanLiberal Democrat234
Melton, Alan KeithConservative424
Rylance, Sandra MurielUK Independence107

The Elected Councillor for the Birch Ward is Alan Keith Melton

Clarkson Ward
Candidate NamePolitical Party Votes
Cox, Carol RosettaConservative258
McLaren, RobertLiberal Democrat70
Purt, Ann RosemaryLabour127

The Elected Councillor for the Clarkson Ward is Carol Rosetta Cox

Delph Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Lewis, David WilliamLabour167
Mayor, Kay FrancesConservative434

The Elected Councillor for the Delph Ward is Kay Mayor


Doddington Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Connor, David WilliamConservative554
Feekins, JanetLiberal Democrat169

The Elected Councillor for the Doddington Ward is David Connor

Elm and Christchurch
Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Cotterell, MacConservative711
Pinnock, RobertIndependent198
Poole, Nicholas RichardLabour221
Roscoe, Verity Jade ColbertLiberal Democrat118
Sutton, WillConservative489
Webb, PhilIndependent268

The Elected Councillors for the Elm and Christchurch Ward are

Mac Cotterell and Will Sutton

Hill Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
King, Simon John EdwardConservative797
Reeves, Dean LyndonLabour366
Roscoe, Luke Kester ColbertLiberal Democrat202
Wegg, BruceConservative677

The Elected Councillors for the Hill Ward are Simon King 

and Bruce Wegg

Kirkgate Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Lawrence, RobertConservative233
Patrick, David RoyLiberal Democrat311
White, John William LeslieLabour96

The Elected Councillor for the Kirkgate Ward is David Patrick

Lattersey Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Adams, Paul DavidsonLiberal Democrat52
Garratt, SteveConservative453
Hibbert, JesLabour162

The Elected Councillor for the Lattersey Ward is Steve Garratt

Manea Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Archer, Mark IanIndependent568
Carney, James Edward HovellConservative201

The Elected Councillor for the Manea Ward is Mark Archer

March East
Candidate NamePolitical PartyVotes
Clark, John FrederickConservative1154
Field, Martin Edmund CraikLabour727
Keane, Bernard MauriceConservative1002
Kemp, RegIndependent537
Sugden, LouisLabour617

Williams, John Robert

Labour613
Yeulett, FredConservative914

The Elected Councillors for the March East Ward are John Clark,

Bernard Keane and Frederick Yeulett

March North
Candidate NamePolitical PartyVotes
Cornwell, MikeConservative1064
McAdam, William PeterLiberal Democrat468
Quince, Trever Ernest WilliamConservative923
Routledge, Matthew WilliamLabour627
Tunley, Peter AlanConservative827

The Elected Councillors for the March North Ward are Mike Cornwell,

Trevor Quince and Peter Tunley

March West
Candidate NamePolitical PartyVotes
Broadfield, MattIndependent483
Carter, Christopher WilliamLabour472
Court, Stephen RobertLiberal Democrat460
French, JanConservative1019
Owen, KitConservative1117
Skoulding, RobIndependent1082
Triggs, Adam CharlesConservative813

The Elected Councillors for the March West Ward are Jan French,

Kit Owen and Rob Skoulding

Medworth Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Farmer, Jonathan RodneyConservative364
Plum, MarkLabour194
Randall, Christopher JamesLiberal Democrat58

The Elected Councillor for the Medworth Ward is Jonathan Farmer

Parson Drove and
WIsbech St Mary Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Booth, Gavin George RodneyLiberal Democrat652
Goode, David EdwardLabour303
Lane, Mary HelenLiberal Democrat405
Scrimshaw, Robert EdwardConservative849
Tierney, SteveConservative602

The Elected Councillors for the Parson Drove and Wisbech St Mary Ward are

Robert Scrimshaw and Gavin Booth

Peckover Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Kinnear, Heather MargaretLiberal Democrat62
Massen, Simon Earle GeorgeLabour131
Oliver, David ColinConservative446

The Elected Councillor for the Peckover Ward is David Oliver

Roman Bank Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Hatton, PhilipConservative1092
Humphrey, Michael JohnConservative1256
Scott, KayLabour590
Seaton, ChrisConservative1007
Smith, NicholasLiberal Democrat361

The Elected Councillors for the Roman Bank Ward are Michael Humphrey,

Philip Hatton and Chris Seaton

Slade Lode Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Howes, ChrisLiberal Democrat206
Newell, FlorrieConservative301
Osbourn, Grant CharlesLabour140

The Elected Councillor for the Slade Lode Ward is Florrie Newell

Staithe Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Green, RogerConservative301
Mee, RegLabour157
Schooling, WillUK Independence88

The Elected Councillor for the Staithe Ward is Roger Green

St Andrews Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Chivall, DavidGreen Party243
Stebbing, DerekConservative542

The Elected Councillor for the St Andrews Ward is Derek Stebbing

St Marys Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Chivall, HilaryGreen Party104
Gerstner, RoyIndependent324

Peachey, Ken

Conservative

364

The Elected Councillor for the St Marys Ward is Ken Peachey

The Mills Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Baldry, Diane RitaLiberal Democrat314
Chambers, John RobertConservative422

The Elected Councillor for The Mills Ward is John Chambers

Waterlees Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Bucknor, Michael GeorgeIndependent381
Bucknor, Virginia MaryIndependent392
Clapp, Paul SydneyUK Indepdendence165
Diggle, Barry Ernest ArthurLabour186
Gilliatt, Avis CatherineLabour177
Griffin, RayConservative298
Hancox, Christopher GrahamLiberal Democrat31
Schooling, Christopher WilliamUK Independence137
Wheeler, David AlexanderConservative285

The Elected Councillors for the Waterlees Ward are

Virginia Bucknor and Michael Bucknor

Wenneye Ward
Candidate NamePolitical PartyVotes
Murphy, PeterConservative607
Ratcliffe, JosieLiberal Democrat186

The Elected Councillor for the Wenneye Ward is Peter Murphy